KIŞIN CİLDİ SOĞUKTAN KORUMANIN YOLLARI

Özel bakım!

Her 6 ayda bir cildinizin endişesi değişir. Mevsim değişikliği bu endişenin en temel sebeplerinden biridir. Sıcak havada cildiniz kururken ve nemi azalırken ekstra olarak lekelenmemesi için güneş koruması kullanmanız gerekir. Kışın ise soğuk havadan kaynaklı olarak nem dengesini sağlayacak ve cildinizi bir kalkan gibi koruyacak ürünlere yönelmeniz gerekir. Ayrıca yaşınızla orantılı olarak; akne, leke, renk eşitsizliği, yaşlanma belirtileri ve küçük çaplı kırışıklıklar için cildinizi iyileştirici ürünler kullanmalısınız.

Cildinizin soğuğa tepki verip vermediğini öğrenmek için ufak bir deney yapabilirsiniz. Eğer dışarı çıktığınızda cildiniz kızarıyorsa, kuruyorsa, pul pul dökülmeler oluyorsa, geriliyorsa ve kış güneşinden kaynaklı lekeler meydana geliyorsa hassas bir cildiniz var demektir. Çok soğuk ve nem dengesi düşük havalarda bu etkileri tüm cilt tipleri de gösterebilir. Bunun önüne geçmek için cildinizin nem dengesini artıran ürünler kullanmalısınız.

Nem deposu!

Cildinizin kurumaması için kış boyunca nemlendiricinizi çantanızdan çıkarmayın. Gündüzleri için içerisinde SPF bulunan güneş koruma faktörlü bir krem edinin. Geceleri ise nem dengesini koruyarak hücrelerin yenilenmesini sağlayan ve cildinizi yormayan bir gece kremi seçin. Haftada 2 kez nem maskesi yapın. Bu maskeyi yaparken özel ürünler kullanacağınız gibi tıbbi nemlendiricilerden de faydalanabilirsiniz.

Kremi, göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayın ve bekleyin. Ardından fazlasını mendille alın ya da cildinizin kremi tamamen emmesi için bekleyin. Bu yöntem cildinizin daha yumuşak ve nemli olmasını sağlayacaktır. Bekletildikten sonra yıkanan maskeleri de tercih edebilirsiniz. Fakat bu tarifimizin nem dengesini daha çok artıracağını söyleyelim. Bol bol su içmek ve sebze ağırlıklı beslenmek cildinizin nem dengesini içten doğru artırır. Havuç, salatalık ve C vitamini bulunan meyveler cildinizin nem depolaması için gereklidir.

 

Dudak, vücut ve ayak bakımı da soğuk havalarda bir hayli önemlidir. Vitamin bazlı bir dudak koruyucu dudaklarınızın çatlamasını önler. Bir diğer taraftan, dudaklarınıza bal maskesi deneyebilirsiniz. Balı dudaklarınıza sürün ve 30 dakika ila 1 saat arasında bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Vücudunuz için her banyodan sonra muhakkak yoğun nemlendiricili kremler kullanın. Ayaklarınız için vazelin kullanabilirsiniz. Bu hem ayağınızdaki sert bölgelerin yumuşamasını sağlar hem de ayaklarınızı nemlendirir.

Korunmak!

Soğuktan kızaran cildiniz sizi rahatsız ediyorsa, içerisinde yeşil renk bulunan kremleri deneyebilirsiniz. Yeşil, kırmızının zıt tonu olduğu için cildinizdeki kızarıklığın geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca çok soğuk havalarda cildinizi yumuşak bir atkı ile kapatmayı asla unutmayın.

 

Kaynak : https://www.yuksektopuklar.com/cildi-soguktan-korumanin-yollari-54582

Exit mobile version