Adet Bitiminden 1 Gün Sonra Hamile Kalınır Mı? Adetten Hemen Sonra Gebelik Oluşur Mu?

Adet dönemi kadınlar için en sancılı ve ağrılı dönemlerden biridir. Özellikle oksijen ve kanın rahim bölgesinde gitmemesi ile beraber sancılar ve ağrılar oluşur. Bu dönemi geçmesi ile beraber ağrı ve tüm sorunlar ortadan kalkar. Ancak regl döneminin bitişinden ne zaman sonra hamile kalınabilecek merak edilen konular içerisinde geliyor.

Adet Bitiminden 1 Gün Sonra Hamile Kalınır mı?

Adet dönemi üzerinden kanamanın bitişi ile beraber, doğurganlık yapısının yeniden aktif olduğu döneme geçiş sağlanır. Bu sebepten dolayı adet bitiminden hemen sonra hamile kalma durumu söz konusu olabilir. Özellikle zaten spermler 5 günlük bir süre içerisinde canlı kalmak özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı kanamadan hemen sonra birliktelik üzerinden hamile kalma durumu gerçekleşebilir. Yani adet bitiminden 1 gün sonra hamile kalınabilir. Hatta bu durum biraz daha erken dahi olabilir. O yüzden hamile kalınıp kalınmayacağına bağlı olarak buna dikkat etmek önemlidir.

Adetten Hemen Sonra Gebelik Oluşur mu?

Adet döneminden hemen sonra hamile kalma durumu söz konusudur. Yani diğer bir ifadeyle adet bitimi ile beraber gebelik oluşabilir. Çünkü kanamanın bitmesi üzerinden doğurganlık penceresi yeniden açılmış olur. Böyle durumlarda adetin hemen arkasından 1 gün sonra dahi hamile kalma durumu söz konusudur. Kanamanın bitişi ile beraber hemen arkasından bir cinsel beraberlik söz konusuysa, kişinin hamile kalması mümkün hale gelir. Böyle durumlara karşı önlem almak ya da hamile kalamamak isteniyorsa karar vermek önemlidir. Çünkü adet döneminin bitişi ile birlikte hamile kalma dönemi aktif hale gelir.

Adet Döneminden Sonra Hamilelik

Adet döneminde hemen arkasından hamilelik konusunda şüphesi olanlar bu konuda araştırma yapmaktadır. Özellikle regl döneminin sona ermesi ile beraber hamile kalınıp kalınmayacak merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Bu doğrultuda adet döneminden hemen arkasından sağlıklı bir şekilde yeniden gebe kalma döneminde giriş yapılır. Bu sebepten dolayı reglin sona ermesi ile beraber hamile kalma durumun söz konusu olabileceğini ifade etmek gerekir. Tamamen sağlıklı bir şekilde kişi gebe kalabilir ve çocuk sahibi olabilir. Elbette bulurum tersi de olabilir ve gebelik yaşamayabilir. Ancak tıbbi açıdan bunun mümkün olduğunu söylemek gerekir.

Exit mobile version