Çocuğunuzun gözlerindeki çapaklanma ve kanlanma neyin belirtisi?

Özellikle sabahları çocukların gözlerinde meydana gelen yoğun çapaklanmaya kanlanma, yanma ve batma da eşlik ediyorsa sebebi konjonktivit hastalığı olabilir!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, “Kış aylarının soğukluğunu hissettiğimiz şu aylarda çocuklarda göz çapaklanmasına sıklıkla rastlamaktayız. Bu durum vücut direncinin düşmesi ve gribal semptomların yoğun olarak görüldüğü bu aylarda vücuttaki enfeksiyöz durum sebebiyle çocuklarda gözlerde kanlanma, özellikle sabahları
Soğuk havalar nedeniyle kapalı mekanların daha çok tercih edildiği durumlarda damlacık yoluyla ve temasla bulaşan konjonktivit hastalığı gözlerde çapaklanmayla ortaya çıkar ve genelde bulaşıcıdır” dedi.


Okul ortamlarında kolaylıkla bulaştığını söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, “Genelde sabahları yoğun çapaklanma ile gözlerde kirpiklerde yapışma olur. Gözde değişen derecelerde kızarıklık olur. Batma ve yanma olmakla birlikte bazı durumlarda görmede zorlanma görülebilir.
Bu çocuklar bulaştırma olmaması için genelde rapor ile birkaç gün ev istirahatiyle dinlendirilebilir. Mutlaka gerekli tedaviler yapılmalı. Muayene olmadan eczaneden ilaç alıp kullanmak tehlikeli durumlara yol açabilir.


Hastalıktan korunmak ve tekrar bulaşları engellemek için eller sık sık yıkanmalı ve gözlere temastan kaçınılmalı. Özellikle kapalı ve ortak kullanım alanlarında el göz temasına dikkat edilmeli. Enfekte olan, gözlerinde sulanma ve çapaklanma olan kişilere dikkat edilmeli. Aynı ev ortamında yaşayan kişiler de farklı havlu kullanmaya
Kendilerini korumada genelde yetersiz kalabilen çocuklarımızı konjonktivit hastalığından korumak için el yıkamanın öneminden oldukça sık bahsetmeliyiz” diye konuştu.

Exit mobile version