Ev dekorasyonu için kozalak fırınlıyoruz

Kozalaklarla hem sonbahar hem kış için onlarca kendin yap projesi yapabilirsiniz. Kapı süslerinde, tepsilerde dekor ürünü olarak, masalarda isimlik ve süs olarak, çocuklarla boyama ya da çam ağacı süsleme olarak sınırsız seçenekler bulabilirsiniz.

Sonbaharda yapılacak en güzel şeylerden biri doğayı fark etmek. Uzun yürüyüşlere çıkmak, ağaçların değişimine, yaprakların renklerine tanık olmak. Yerden kestaneleri kozalakları toplamak. Ev dekorasyonunda doğadan ilham almak, onu kullanmak. Yeni projemizde kozalaklardan ilham alıyoruz.

Eğer kozalakları açık olarak kullanmak istiyorsanız birkaç püf noktasını kaçırmadan fırınlayarak kullanmaya başlayabilirsin.

Malzemeler

-Kozalak
-Sirke
-Gazete Kağıdı
-Alüminyum Folyo
-Fırın Tepsisi

Yapılışı

-Güzel bir yürüyüşte dilediğiniz kadar kozalak toplayın.

-Topladığınız kozalakları içi sirkeli suda yarım saat bekletin daha sonra da biraz sabunla yıkayın, böcekleri pislikleri bir atsın.

-Kozalakları iyice kurutarak kalın bir gazete kâğıdı tabakasında bir gece kurumasını bekleyin. Bu aşamada kozalak tamamen kapanabilir fırınlandığında açılacaktır.

-Kozalakların iyice kuruduğuna emin olduğunuzda alüminyum folyo ile sardığınız fırın tepsilerine dizin. Birbirlerine çok yakın olmasınlar zamanla açılacaklar.  120 derecede 1 – 2 saat boyunca fırınla iyice açıldıklarından emin olup görüntüsünden mutlu olduğunuzda fırından çıkarın.

-5 dakikada bir fırını kontrol etmeniz gerekiyor. Kozalakların yanmaması için sürekli yüzlerini çevirin ve fırının başından çok ayrılmayın.

-Bu sırada evde oluşan kokuya bayılacaksınız!

-Fırından çıkardığınızda soğumasını bekleyin, 1 saat hiç ellemeyin.

-1 saat sonra istediğiniz proje için kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaratıcılık sizin elinizde!

Kaynak : https://www.buseterim.com.tr/tr/yasam/kendin-yap/ev-dekorasyonu-icin-kozalak-firinliyoruz

Exit mobile version