“Giyilebilir Sanat” öncülerinden Bashaques Milan Fashion Week’de

“Giyilebilir Sanat” alanında ünlenen Bashaques markası ilk kez 7. Koleksiyon olarak 19 Şubat 2020’de Milan Fashion Week’de görülecek.

Giyilebilir sanat alanına odaklanan moda sanatçısı Başak Cankeş tarafından yavaş moda akımı anlayışı ile 2014 yılında kurulan Bashaques markası, devam ettiği gelişimi Milano Moda Haftası’nda devam ettirecek. İlk kez 7. koleksiyon olarak Milano Moda Haftası‘nda 19 Şubat 2020 günü görülmeye hazır olacak olan platformda Başak Cankeş, yeni koleksiyonlarını sergileme fırsatı bulacak.


Başak Cankeş, ” Altın Çağ’ da Geleneksel” olarak adlandırdığı koleksiyonunda Afgan ve Özbek zanaatlerini modern ipek ve Külkedisini hatırlatan tüllerle kullanarak kapitalist sistemin ürettiği kumaşlar ile doğal dokular ve işlemeleri harmanladı.

Nereden geldiğimizi unuttuk” diyen Cankeş, tasarımlarının kökenlerinizin geldiği topraklara bağlanmakla ilgili olduğunu vurguluyor ve bir Afgan kadınının Avrupa’ya göç edişi fikrinden ilham alıyor.


Ekin Bernay’ ın koreografisi ile Bashaques ekibi sahnede Şamanik danslar, meditasyon ile atalarımızı onurlandırmayı hedefliyor. Markanın gerçeklik manifestosu için gerçekleştirilecek olan teatral performans ise seyircilerin arasına girecek olan uzun burunlu tiyatrocular ile sağlanacak.


Marka anlayışını tamamen hümanist ve sürdürülebilirlik üzerine inşa eden Bashaques, materyalist moda dünyasına bir karşı duruş sergilemesiyle materyalist dünyadan ziyade ruhsal büyümenin önemine yoğunlaşıyor. Catwalk sunum anlayışını 2016 yılında tamamen reddederek Teatral Moda Performansları ile adını duyuran markanın tasarımcısı ve küratörü Başak Cankeş, bu performansların senaryolarını kendisi yazarak bu hikayelerdeki kadınları giydiriyor.

 

Kaynak : http://www.biguddi.com/giyilebilir-sanat-onculerinden-bashaques-milan-fashion-weekde/

Exit mobile version