Hamburger yerken eldiven takmak ne kadar sağlıklı?

Yeni nesil hamburgerlerin artık eldiven takarak yendiğini hepiniz duymuşsunuzdur. Bunun neden yapıldığı ve sağlık açısından nasıl etkiler bıraktığını araştırdık ve uzmanlarımızdan görüşler aldık. Sahi neden? Neden hamburger yerken eldiven takıyoruz? Bu sağlığımız açısından ne kadar faydalı? Hepsi haberimizin detaylarında…

Hamburger yerken eldiven takma akımı çığ gibi büyüyor. Yeni nesil hamburgerlere uygulanan bu tutum açıkçası bize biraz garip geldi ve araştırmaya karar verdik. Yıllardır elle yediğimiz hamburgerleri neden siyah plastik eldivenleri takarak yiyoruz? Bunun nedenini sorduğumuzda çoğu insan ellerinin kirlenmemesi, ıslak mendil kullanmak zorunda kalmamak için yaptıklarını söylüyorlar. Mekan sahiplerinin de düşünceleri bu yönde. Ekşi sözlükte eldiven takarak hamburger yeme durumu tartışmaya açıldı. Anlaşılan bu durum sadece biz posta editörleri tarafından garipsenmemiş. İşte konuyla ilgili ekşi sözlükte yer alan yorumlardan sadece birkaç tanesi…

‘’Hayli enteresan bir durum.’’

– Son zamanlarda iyiden iyiye artış göstermiş ve popülizm uğuruna bakteriyel hareketlerle desteklenen hamburger mekanlarında sıkça rastlanır olmuştur.

Siyah olanı makbul olmakla beraber mavi kullanan hamburger severler de görülmektedir.

‘’Tam bir kekoluk ve özentilik’’

-Tam bir kekoluk ve özentilik olduğunu düşündüğüm eylem.

Efendi olan insan gider yemekten önce ve sonra elini yıkar temiz temiz yer yemeğini. Böyle şov peşinde hareketlere gerek yok. plastik eldiven kullanmak israf ve doğayı kirletmekten başka bir işe yaramıyor o eldivenleri takan da havalı olmuyor.

‘’Siyah eldivenleri korkutucu buluyorum’’

-Siyah eldiven ile et veya hamburger yiyenleri korkutucu buluyorum. yemek yeme olayına psikopat bir hava katıyor. gayet itici fakat bu tip restaurantların oynadığı konsept zaten bu. etleri tokatlamak, yüzüne bebe yağı sürüp beyaz fanila+güneş gözlüğüyle flaşlı fotoğraflar çektirmek, kanlı ete zoom yapmış gonzo görüntüler hep aynı imajı besliyor. Bu imaj da kanımca “ben etobur olmaktan gurur duyan bir hayvanım ve çok zenginim”. Günümüzde bunu reklamcılar ne hikmetse çok kullanıyor. Nezih ve duyarlı zengin imajı modası yerini buna bırakmış durumda.

‘’Aptallıkların peşinde kuyruk oluyoruz’’

İnsanoğlu ne tuhaf varlık ya. Ne salaklıklar icat etsem de para kazansam, kitleleri hangi gereksiz şeyin gerekli olduğuna inandırsam peşinde. Doğa, hayvanlar vs diye yırtınan insanlar fon bulamazken bu aptallıkların peşinde kuyruk oluruz ancak.

‘’Takıntılı insanlar için büyük konfor’’

Her şeyden öte yemek yerken eline ya da ağzına bi şey bulaşınca bütün huzuru bozulan takıntılı insanlar için çok büyük bir konfordur bulandan Allah razı olsundur .

‘’Kimin aklına geldiyse bravo’’

Ne zaman hamburger yiyecek olsam sorarım eldiven var mı diye lakin çoğu mekanda bunu sorunca bönbön bakıyorlar. Ulan gerizekalı hiç mi görmedin eldivenle burger yendiğini?

Hamburger yerken her yerine bulaştıran benim gibi birine ilaç gibi gelmiştir. Gerçek hamburger akışkandır zaten. Orta pişmiş sulu sulu köftesini akıtmadan yemek imkânsızdır. İşin bitince de çıkar oh mis gibi tertemiz. Kimin aklına geldiyse bravo valla.

Ekşide yapılan yorumlarda da gördüğünüz gibi bu durumu garipseyen de var mantıklı bulanda. Peki, bu duruma uzmanlar ne diyor? İşte uzmanların eldiven takarak hamburger yeme konusundaki görüşleri.

İç hastalıkları uzmanı Dr. Baha Aydoğ yorumluyor;

Çıplak elin tamamen sterilize edilmesi zordur. Dezenfektanlarla dahi eli tam olarak mikroplardan temizlemeniz mümkün değildir. Bu yüzden eldiven kullanılması uygun olabilir. Ancak onda bazı kriterlere uymak gerekir. Eldiven kullananlar mutlaka eldiveni giydikten sonra eldivenin üzerinden ellerini sabun ve dezenfektanlarla yıkayıp iyice durulaması ve bundan sonra etle temas etmesi gerekir. Eldiveni her çıkardıktan ve yenisini giydikten sonra aynı işlemi tekrarlaması gerekir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Nafiz Karagözoğlu yorumluyor;

Eller en kirli organlarımızdır her yerle her yüzeyle temas etmektedir. Yılda 1.1 milyon çocuk ishal sebebiyle hayatını kaybetmektedir. İshale sebep olan en önemli sebeplerden birtaneside el hijyeni bozukluğudur. Herhangi bir yemeği el ile yediğimizde aslında hastalıklara büyük bir kapı açıyoruz. Elimizi iyi yıkamadığımız ve el hijyenimiz yeterli olmadığı zaman Hamburger gibi el ile yenen yemeklerde bedenimizin içerisine elimizde bulunan mikroorganizmaları gıda yoluyla göndermiş oluyoruz bu nedenle hamburger gibi el ile yenen yemekleri dikkatli tüketmenizi öneriyoruz.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Görmez yorumluyor;

Çıplak elde tırnak altında biriken bakterileri el temizleyicileri ile temizlemek zordur. Dezenfektanlar dahi kullansanız bakterilerin bir kısmı elde kalır ve bu bakteriler ellerden gıdalara bulaşır. Bu yüzden eldiven kullanılması kısmen daha avantajlıdır. Ancak orada da eldivenli olarak ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Mümkünse steril eldiven tercih edilmeli. Renkli eldivenlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Exit mobile version