Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuzda hatta psikolojinizde hissettiğiniz ve sıradan şeyler sandığınız bazı gelişmeler hamile olduğunuzun işaretlerinden olabilir.

Hamilelik sırasında hormonların değişmesi en büyük işaretlerdendir.  Yumurtanın döllenmesinden sonra başlayan hamilelik evresi giderek  kuvvetlenen işaretler verir ve şüphelerin artmasını sağlar yaşanan bu sürece erken gebelik adı verilir.

. Hamileliğin en önemli belirtilerden bir tanesi olan regl dönemimin gecikmesidir. Eğer aşağıda gördüğünüz bu farklılıkları yaşıyorsanız dikkat!

1 – Adet Döngüsü Geciktiyse

Adet gecikmesi çoğu kadın için en önemli hamilelik belirtisidir. Ama kimi zaman bu gecikme; gecikme, stres, alınan bazı ilaçlar, hava değişimi veya başka faktörlerden de yaşanabilir.

2 – Göğüslerde Büyüme

Göğüslerde oluşan büyüme, ağrı ve hassasiyet gibi belirtiler ya da  hormon değişimiyle, göğüs uçlarının etrafındaki renk koyulaşması, göğüslerdeki hassaslık hamilelik belirtilerinden olabilir.

3 – Sık İdrara Çıkma

Normalden daha fazla idrara çıkıyorsanız ayrıca  idrarınızın rengi koyu veya koyu sarı ise hamile olabilirsiniz.

4 – Mide bulantısı

Sabah bulantısı olarak adlandırılan bu durum, günün herhangi bir saatinde de olabilir ayrıca en bilindik hamilelik işaretlerindendir.

5 – Kabızlık Ve Mide yanması

 

 

Hamileliğe bağlı değişen hormon dengesi metabolizmayı da etkileyerek değiştiği için hazımsızlığa ve kabızlığa sebep olabilir.

6 – Baş Dönmesi Ve Bayılma

Gebelik sürecinde genişleyen kan damarları, tansiyonun düşmesine neden olabilir,  baş dönmesi – bayılma gibi semptomlara sebebiyet verebilir.

7 – İştahsızlık Ya da Çoğalan Açlık Atakları

 

Hamilelikte “aşerme” olarak bilinen iştah artması bazı kadınların hamilelik alameti olabiliyorken, bazı kadınlarsa  iştah kaybına uğrar ve yemeklerden tiksinmeye başlar.

8 – Değişen Ruh Hali

Hamilelikte oluşan hormon değişimleri sizi aşırı öfkeli ve duygusal yapabilir. Bu gibi ani ruh hali değişimlerine dikkat etmenizi öneririz.

9 – Artan Vücut Isısı

Hamileliğin tipik belirtilerindendir

Exit mobile version