HANGİ ŞAMPUANI SEÇMELİYİM?

Şampuan; saçlarda biriken “sebum”u temizlemek için kullanılan bir çeşit sıvı sabundur. Aslında sebum saç köklerinden salgılanan, saçı dış etkenlerden koruyan ve saç sağlığı için oldukça gerekli olan bir madde. Ancak dış ortamdaki kirlerin ve tozların sebuma yapışması saçın kirlenmesine neden oluyor.

Şampuanlar yağı toplayan ve saç yüzeyinden uzaklaştıran maddeler içeriyorlar. Ve kimyasal yapıları sabunlarınkine çok benziyor. Fakat sabunlara kıyasla biraz daha yumuşaklar çünkü yağı toplamaları ve saç telindeki bütün sebumu söküp almaları, saç sağlığı için pek de faydalı değil. Tüm bunlardan anlayacağınız gibi saçların aslında doğal yağından arınması ve aşırı temiz olması pek de istenilen bir durum değil.

Peki iyi bir şampuan nasıl olmalı? Nasıl kullanılmalı? Bu soruyu yönelttiğimiz uzmanlar öncelikli kıstasın kaliteli ve güvenilir bir marka olması gerektiğini söylüyorlar. Tabii şampuanın saç tipinize uygun olması da önemli. Buna en iyi karar verecek kişi ise sizsiniz. Kadınlar saçlarına iyi gelen ağırlaştırmayan, yağlandırmayan bir şampuanı çoğu kez ilk deneme de bile anlayabiliyorlar.

Uzmanlara göre saç yıkamada ideal olan gün aşırı şampuanlamak ve orta uzunluktaki saçlar için sadece bir çay kaşığı kullanmak.

Çok köpüren şampuan iyi şampuan mı?

Dermatoloji uzmanları şampuanların fazla köpürmesinin gereksiz olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle saçlarımı temizleyeceğim diye her gün yıkamak, yıkama sırasında iki kere şampuanlamak ve bol bol köpürtmek faydadan çok zarar sağlayabilir aklınızda olsun… Şampuanın ne oranda köpürdüğü daha çok içindeki kimyasallarla ilgili bir durum. Suyun sıcaklığı ya da soğukluğu da bunu bir ölçüde etkileyebiliyor; sıcak suda daha fazla köpürüyor şampuanlar. Ayrıca saçın kirliliği sudaki kireç miktarı da köpürme oranını etkileyen faktörlerden.
Kaynak : https://www.yuksektopuklar.com/hangi-sampuani-secmeliyim-7810
Exit mobile version