Hikayeleriyle ilham veren 8 girişimci kadın

Kendi işinizi kurmak istiyor ama yeterince motivasyon bulamıyorsanız girişimleriyle size ilham verecek birbirinden başarılı 8 kadının hikayelerine göz atmalısınız.

Kadınların iş gücüne katılması, o toplumun gelişmişlik seviyesini gösteren önemli unsurların başında geliyor. Ülkemizde ve dünyada kadınların özellikle yeni fikirlerini hayata geçirmelerini sağlamak için çeşitli teşvik ve eğitim programları uygulanıyor. Bu yolda ilerlemek isteyen kadınlara motivasyon sağlayacak örneklerin sayısı ise bir hayli fazla.

Elizabeth Holmes

Dünyanın en genç milyonerlerinden biri olmayı başaran Elizabeth Holmes, Theranos adlı bir kan test ve ölçüm şirketi kurarak sağlık alanında çığır açmayı başardı. Hayallerini gerçekleştirmek için Stanford Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bırakan genç kadın, bu alandaki eksikleri giderebilmek için daha da çok çalışmayı planlıyor. Holmes’in örnek aldığı isimler arasında Steve Jobs da bulunuyor.

Buse Berber Örçen

Besinlerin çok hızlı bozulmasına bir çözüm bulmak için biyoloji eğitimine başlayan ve fikirlerinin peşinden giden Örçen, Türk kadınının başarı tablosuna adını yazdırmayı bildi. Örçen, meyve ve sebzelerin raf ömrünü artırmak için 2014 yılında Nanomik isimli çalışma enstitüsünü kurdu. Myco – X adlı bir formül oluşturan ve bu sayede hem organik hem de uzun ömürlü yiyecekler temin eden başarılı bilim insanı, bu projesinin patentini aldı.

Louise Blanchard Bethune

Geçmişteki başarılı kadın girişimcilerden Louise Blanchard Bethune, dünyanın ilk kadın mimarları arasında geliyor. ABD’nin ve sonra da dünyanın en ünlü mimari tasarım şirketini kuran Bethune, Bethune & Fuchs ile pek çok esere imza attı.

Başak Süer

Kullanılmayan eşyaların yardım kuruluşlarına aktarılmasını sağlayan girişimi ile App Store üzerinde en çok tercih edilen 20 uygulamadan biri olmayı başaran Başak Süer, para ile yapılan bağıştan daha çok katkı elde ederek çok önemli bir başarı yakaladı. Süer’in uygulamasına girerek, istediğiniz her eşyayı bağış olarak sunabilirsiniz.

Aslı Elif Tanuğur

Türk bilim kadını ve girişimci Tanuğur, oğlunun bağışıklık sorununu çözmek için çalışmalarına başladı. Propolis ve artı sütü bileşeni ile yeni bir ürün elde eden ve bunu Türkiye’de ilk kez tüketime hazırlayan Tanuğur, kendi üretimini sağlayarak şirketini kurdu.

Ruth Handler

Barbie bebeklerinin mucidi Handler’in ilham kaynağı ise kendi kızı Barbara. Hayatı boyunca meme kanseri ve pek çok rahatsızlıkla mücadele eden Handler, aynı zamanda kadınlar için protez üreten bir şirket kurdu.

Coco Chanel

Kozmetik sektörünün devi olmayı başarmak için çok çalışan Coco Chanel, ilk mağazasında sadece şapka satıyordu. Sonrasında kendi adını taşıyan bir parfüm üreten ünlü girişimci, bu fikriyle dünya genelinde büyük başarı yakaladı.

Olive Ann Beech

Dünyanın ilk kadın uçak şirketi sahibi olan Beech, Amerikan ordusu için 7 binden fazla uçak üretti. Beech, maket uçak yapımından böylesine önemli bir noktaya gelmeyi başardı.

Exit mobile version