Lazer epilasyon tedavisi nedir?

Günümüzde gerek erkek ve gerekse kadın populasyonunda, lazer epilasyon tedavisi, mezoterapi, liposuction gibi güzellik ve estetik uygulamaları giderek artan bir ivmeyle popülarite kazanmaktadır.

Bu uygulamalar içinde belki de en dikkat çekici gelişme gösteren uygulama lazer epilasyon tedavisidir. Bu durumda istanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirler başta olmak üzere hemen hergün yeni güzellik ve estetik merkezleri, lazer epilasyon merkezleri açılmaktadır.

Lazer Epilasyon tedavisinde, lazer epilasyon uygulama sıklığı birçok parametreye bağlıdır ki; bunlar tedavi edilen vücut alanı, cilt rengi, kıl anatomisi ve cinsiyettir. İlave olarak, kıl birçok dönemden geçerek büyüdüğü için (anojen, telojen, katajen) ve lazer epilasyon uygulaması sadece aktif olarak gelişmekte olan kıl foliküllerini etkilediği için (anajen) birden fazla lazer epilasyon seansı gerekebilir. Genellikle, 6 – 8 lazer epilasyon tedavi seansı gerekli olur.

Açık cilt rengi üzerinde koyu renkli kıl lazer epilasyon tedavisi en kolay uygulanabilen seçenektir. Koyu cilt renkli hastaların tedavisi daha zor olmaktadır. Kadın ve erkek yüzü gibi bazı alanlara birden fazla lazer epilasyon seansı uygulamak gerekebilir.

Lazer epilasyonun açık renkli kıllarda çok etkili olmadığına dikkat çekmek gerekir. Bu hastalarda epilasyon uygulamaları için en iyi seçenek elektrolizis dir.

 

Lazer Epilasyon Seans Sıklığı

Genellikle lazer epilasyon tedavi aralıkları 3 – 12 hafta olarak planlanırsa da bu periyod tedavinin etkinliğine bağlıdır.

Değişik vücut bölümlerinde kılın gelişme dönemi farklı olduğu için lazer epilasyon uygulamasının yapıldığı alan da önem arz eder. Örneğin kadın yüz bölgesi daha sık lazer epilasyon uygulaması gerektirirken sırt ve bacaklar da frekans daha az olabilir.

 

Diğer Lazer Epilasyon Kullanımları
Psödofolikulitis barbae (shaving bumps) lazer epilasyon uygulaması için bir endikasyon teşkil eder.

Son dönemde pilonidal kist tedavisinde de lazer epilasyon uygulamasının kullanıldığına dair raporlar literatürde yer almaya başlamıştır.

Exit mobile version