Moda Dünyasında Zarafetin Dönemi: 60’lı Yıllara Ait Stil Örnekleri

Modada zirvenin yaşandığı, renklerin ve ruhların elbiselere yansıdığı ve samimiyetin perçinlendiği 60’lı yıllara gelin, hep birlikte göz atalım!

3ba9998174c2e32440a51bab0e419580

Söz konusu moda trendleri olunca, moda dünyasının her zaman ilham kaynağı olan 60’lı yıllara atıfta bulunmadan geçirilen hiçbir sezon görmedik.

“Tarih tekerrürden ibarettir.” sözünün vücut bulduğu 60’lar moda dünyası, içinde birçok moda akımını barındırmasıyla meşhur.

60’lı yıllara kadar moda dünyasına Dior, Chanel gibi moda devlerinin yön verdiğini düşünürsek, 60’lara geldiğimizde hippi modası gibi birçok akım bu dönemde ortaya çıktı.

👠 Modanın Altın Dönemi

Kendinden önceki tüm algıları yıkarak özgün bir tarz yaratan, iddialı renklerin hâkim olduğu ve feminen unsurlara sık rastlanan 60’lı yıllara dair stil örneklerini bugünün modasına uyarlayabilirsiniz.

Şimdi arkanıza yaslanın!

Modanın altın çağına hep birlikte bir yolculuk başlatıyoruz.

❤️  60’lar İddialı Formlarıyla Karşınızda!

40 ve 50’li yılların getirdiği sadeliğin aksine, 60’lı yıllar desenli kumaş ve çarpıcı renkleriyle sokak stilinde karşımızda.

Özellikle çiçek ve pop-art desenli elbiseler dönemin en göz kamaştırıcı özellikleri arasında.

👗 Zarafetin Altın Kuralı: Mini Elbiseler

Hazır giyim ve mağazacılık sektörüne geçişle birlikte, maksi ve mini eteklerin ortaya çıktığı bu dönemde bu kıyafetlere birçok parça eşlik ediyor.

Fütüristik şapkaların, deri eldivenlerin ve kürklerin bir araya getirildiği bu kombinler, dönemin gözbebeği niteliğindeydiler.

👒 Dönemin Moda İkonu: Audrey Hepburn

60’lı yılların moda anlayışını kavrayabilmek için tek bir yöne bakmanız yeterli.

Tabi ki Audrey Hepburn!

Kullandığı şapkaları, eldivenleri ve göz makyajıyla 60’lı yıllara yön veren moda ikonu, kuşkusuz ki bugün hâlâ birçok modacının ilham kaynağı.

👓 60’ların Mirası: Retro Eşarplar

60’ların bize bıraktığı bu aksesuarlar o yıllarda, kaşın iki parmak üstündeki kahküllü saçlarla kombinlenerek kullanılırdı.

Göz makyajının ön planda tutulduğu bu yıllarda, büyük çerçeveli gözlükler de bu aksesuarla kombin edilince ortaya muazzam bir görüntü çıkıyordu.

Dünya devi Gucci’nin hâlâ kullandığı bu aksesuarları kombinleyerek, sokak modasının öncüsü ve davetlerin gözdesi olabilirsiniz. 🙂

💄Aşırılık ve Sadelik Bir Arada!

Dönemin en önemli aksesuarlarından olan ayakkabılara gelince,  bu parçalar birçok formda karşımıza çıkıyor.

Yuvarlak ve minik burunlu, kalın, küt ruganlar dönemin modasıyken bir yandan rugan abartılı beyaz çizmeler de revaçta olan parçalardan.

Bugün her iki tarzın da hazır giyim markaları tarafından tekrar piyasaya sürüldüğünü düşünürsek, bizce kullanıma uygun ve göz alıcı parçalar arasında. 🙂

💋 Feminenliği Elden Bırakmayan Moda Akımı

Yarım balıkçı kıyafetler, bebe yakalı mini elbiseler ve daha birçok detay, 60’lardan bu yıllara kadar aktarılan moda trendleri arasında.

Gösterişli davetlerden, sokak stiline kadar uzanan bu kombinler, bizce dönemin zarafetini en iyi aktaran parçalardan.

Aksesuarların daha çarpıcı, göz makyajının ön planda tutulduğu, feminenliğin en yüksek seviyede olduğu bu döneme dair birçok detay mevcut.

Bugün hâlâ sokak stilinde kullanılan 60’lar modasını radarınıza alın deriz.

Çünkü zor zamanlarınızın kurtarıcı olan bu kombinler, her zaman dikkat çekmenizi sağlayacaktır. 🙂

Dönemin trendlerinden “Aa bir de şu vardı!” dediğiniz başlıklar varsa, aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. 🙂

BONUS: Dünyaca ünlü VOGUE moda dergisinin 1960’lı yıllara ait yayınladığı kapak görsellerinde, dönemin gösterişli kıyafetlerini ve makyajını görebilmeniz mümkün.

Bugünün vintage akımına uygun olan bu kombinleri, sokak stiline yansıtabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak : https://blognot.com.tr/60lar-moda/
Exit mobile version