Saçtaki turunculuk nasıl giderilir?

“Eyvah saç açıcıyla saçlarım turuncu oldu! Şimdi ne olacak?”. Hiç endişelenme çözümü burada! :)

O hayalindeki sarı saç rengini denemeye karar verdin ve saçlarını boyattın. Ama sonuç tam bir hayal kırıklığı oldu; saç rengin turunculaştı! Turunculaşan saç renginden kurtulmak için eminiz ki araştırmalara başlamışsındır. Tabii merak ettiğin de şeyler de vardır! Turuncu saç rengi nasıl kapatılır, bu renk nasıl giderilir; aradığın tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında saklı!

Sarı saç rengi neden turunculaşır?

Her şeyden önce saç renginin neden turunculaştığını öğrenmekle işe başlayalım. Aslında saçlarımız tek bir renge sahip değildir. Sahip olduğun doğal saç rengini oluşturmak için birçok renk bir araya gelir. Örneğin saç rengin koyu ise, bu renge derinliği veren kırmızı ve turuncu alt tonlardır. Boya ve oksidanla saç rengi açıldığında bu baz tonlar ortaya çıkar.

Eğer saç rengi açıldıktan sonra turunculaşma ortaya çıktıysa, bunun nedeni baz saç rengindeki turuncu ve kırmızı alt tonların yeterli şekilde açılmamasından kaynaklanır. Koyu saç renklerinin açık sarı saç rengine ulaşması için 2 aşamadan geçmesi gerekir. İlk aşama kırmızı pigmentlerin açılması, ikinci aşama ise turuncu pigmentlerin açılması. Bu aşamalar sonrasında saçlar istenilen renge ulaşabilir.

Saç renginin turunculaşmasının bir diğer nedeni ise saç rengi açma işlemi yapılırken, saç açıcı oksidanın saçta yeterince bekletilmemesidir. Oksidan saçta yeterince kalmazsa, saç tellerine etki edemez ve örtücü etkide bulunamaz. Sonuç ise turuncu saçlar olur…

Turuncu saç nasıl sarı olur?

Gelelim turuncu saçın nasıl giderileceğine, hayalindeki sarışınlığa nasıl ulaşabileceğine! Turuncu saçı sarıya çevirmek için öncelikle saç renginin nötralize edilmesi gerekir. Eğer çok koyu saç rengine sahipsen ve saç rengin açıldıktan sonra tamamen turuncuya döndüyse yeniden açma işlemi yapılmalı sonrasında da mor şampuan içeren bakımlarla desteklenmeli.

Eğer saç rengin çok koyu bir tonda değilse ve saç renginde turuncuya dönük yansımalar varsa bu rengi nötralize etmek, küllü yansımalara sahip olmak için mor şampuanları içeren bakımları kullanman senin için yeterli olacaktır. Bu şampuanların içerisindeki mor pigmentler, saç rengindeki sıcak yansımaları nötrleyip, daha küllü, soğuk yansımalara dönüşmelerini sağlar. Böylece tam istediğin sarı tonunu elde edebilirsin.

Hangi bakımı kullanarak saçtaki turunculuğu giderebilirsin?

Kérastase Blond Absolu

Saç renginde istenmeyen sıcak yansımalar oluştuysa mor şampuanları, mor pigment içeren bakım ürünlerini saç bakım rutinine kesinlikle eklemelisin. Son dönemde bizim bu konudaki favorimiz, yeni Kérastase Blond Absolu serisi. Renk koruyucu mor şampuan, parlaklık şampuanı, besleyici bakım sütü, mor maske ve koruyucu serum içeren bu seri, sarı saçlara özel.

Bu bakımın içeriğinde Hyaluronik asit, Edelweiss çiçeği ve güçlü Ultra-Violet pigmentler bulunuyor. Bu içerikler sayesinde hem saçtaki istenmeyen sıcak yansımaları nötralize ediyor, hem de çok işlem görmüş saçı onarıp parlaklığını artırabiliyor. Ultra-Violet pigmentleriyle saç rengi mükemmelleşiyor, Hyaluronik asit ile saç güçleniyor, Edelweiss çiçeği özleriyle de nemleniyor ve besleniyor.

Özellikle saçlarına birkaç kere açma işlemi yapıldığı için saçların kimyasallardan dolayı zarar görmüş olabilir. Sertleşme, matlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsin. Blond Absolu serisini kullanarak zarar gören saçlarını onarmaya destek olabilir, hem yumuşacık, ışıl ışıl parlak, hem de tam istediğin gibi süper bir sarı saç rengine sahip olabilirsin! 🙂

Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan

Sana önereceğimiz bakım ürünlerinden bir diğeri ise Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan! Bu mor şampuan, saçtaki turunculuk, çiğ saç rengi gibi sorunları ortadan kaldırıyor ve tam istediğin gibi bir sarı saç rengine ulaşmana destek oluyor.

 

Kaynak : https://sacsirlari.com/yazi/sactaki-turunculuk-nasil-giderilir

Exit mobile version