Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur, Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanaması, hamileliğin başlangıcında görülebilen doğal bir durumdur. Ancak kanamanın artması ve buna ağrının da eşlik etmesi durumunda uzmana başvurulmalıdır.

Yerleşme kanaması, hamileliğin başlangıcında görülebilen doğal bir durumdur. Ancak kanamanın artması ve buna ağrının da eşlik etmesi durumunda uzmana başvurulmalıdır. Anne adaylarının karşılaşabildiği yerleşme kanaması veya implantasyon, hamilelik belirtilerinden beridir. Peki yerleşme kanaması ne zaman olur? İşte detaylar…

Yerleşme kanaması kaç gün sürer?

Embriyonun yerleşmesi esnasında salgı ile karışık kan dışarıya akabilir ve bu da ‘embriyonun rahime tutunma kanaması’ olarak ifade edilir. Bu kanamanın özelliği beklenmedik bir zamanda yani regl döneminden 2-5 gün önce, reglden farklı vasıfta, kahverengi ya da pembe, az miktarda ve daha kısa süreli, 1-3 gün sadece leke leke ve azalarak devam etmesidir. Çoğunlukla ped kullanmaya bile gerek yoktur. Zaten hasta da regl döneminden farklı bir durum olduğunun farkına varır.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?

Yerleşme kanaması, tam embriyonun rahime tutunma aşamasında, ‘endometrium’ adı verilen rahim iç tabakasının salgısının kan ile karışarak dışarı atılması ile oluşur. Fakat bu kanamanın 1-3 gün içerisinde kesilmesi ve artmaması, ağrılı olmaması gerekir. Aksi durumda dış gebelik ya da kimyasal gebelik gibi normal olmayan, patolojik gebelikler de akla gelmeli ve tanıda gecikme olmaması için bir doktora başvurulmalıdır.

Exit mobile version